Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Bir web sitesinden diğerine bağlantıdır. Türkçe karşılığı Geri Bağlantı’dır. Google gibi arama motorları backlink’i sıralama metodu olarak kullanırlar. Çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlink Nasıl Çalışır?

Backlink websitenizi büyütmek ve arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek için çok önemli rol oynar. Temel çalışma mantığı bir web sitesinden başka bir web sitesine yönlendirme işlemidir. Fakat bu yönlendirme otomatik yönlendirme değil , link paylaşımı şeklindedir.

Örneğin A ve B sayfaları olarak iki blog sayfası düşünelim. Bu blog sayfaları birbirine yakın konular hakkında makaleler yazıyor.

A blog yazarı makalesinde B bloğunun bir makalesini paylaşıyor ve konunun detaylarını bu makaleden öğrenebileceklerini kullanıcılarına söylüyor. İşte bu şekilde A Bloğu B bloğuna bir backlink oluşturmuş oluyor.

A bloğunun makalesini okuyan kullanıcılar B bloğunun ilgili linkiyle B Bloğunu da ziyaret edecekler. Böylece B bloğuna organik bir trafik kazandırmış olacaklar. Ayrıca blog ve makale konuları birbirine bağlantılı olması sebebiyle Google botları bu linkleri sağlıklı ve güçlü linkler olarak algılayıp bloglar için sıralama iyileştirmesi yapacaktır..

Yani bir kazan-kazan durumu söz konusudur.

backlink nedir

Backlinkler Nasıl Çalışır?

No-Follow / DoFollow Backlink

Nofollow linkler en basit anlamı ile referans olunmayan linklerdir. Linkinizi paylaşan site html koduna nofollow özelliğini ekler ise bu sayfaya referans olmayacağını google’a söylemiş olmaktadır. Nofollow linklerin web sitenize Dofollow linklere nazaran çok çok azdır. Ancak yine de göz ardı edilmemelidir. NOfollow linkler html’de şu şekilde gözükür.

“”a  href=”creabuff.com/” rel=”sponsored ”Sponsorlu Link””

Dofollow linkler Google’ın en çok değer verdiği linklerdir. Nofollowun tam tersine referans olunduğu anlamına gelir. Tabi burada belirttiğimiz referansın resmi bir değeri yok sadece Türkçeye en yakın manası bu olduğu için kullanıyoruz. Dofollow linkler arama motoru sıralamanızı yükseltmekte yardımcı olur. Fakat sadece saygın ve temiz sitelerden gelen dofollow linklerin sitenize katkı yapabileceğini unutmayın.

“Bad” ve “Toxic” yani kötü ve zehirli olarak kabul gören backlinkler websitenizin google sıralamanıza katkı yapmaz. Bu kötü backlinkler şüpheli siteler tarafından websitenize verilmiş ve büyük ihtimalle Google’ın Arama Motoru Hizmet Şartlarını ihlal etmiş sitelerden gelir. Bu sitelerden gelen bağlantılar Google’nin sitenizi cezalandırmasına veya sayfanızın kaldırmasına yol açabilir. Backlink alırken mutlaka backlink alacağınız websitesinin nitelikli bir site olduğundan emin olun. Bu şekilde verilen linklerde html koduna rel=”dofollow” eklenmelidir. Dofollow linkler html’de şu şekilde gözükür.

“”a  href=”creabuff.com/” “Dofollow Link”(Herhangi bir rel etiketi koymadığınız aman otomatik olarak dofollow olarak işlem görür)

Önemli olan ne kadar çok backlink aldığınız değil , nitelikli backlink almanızdır.

Ücretli yada Sponsorlu Backlink

Bir backlink için ücret ödemek yada backlink satmak Google’un Arama Motoru Hizmet Şartlarını ihlal eden bir durumdur. Bunun tespit edilmesi web sitenizin Google sıralamasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Milyonlarca web sitesi arasından sıyrılmak ve sitenizi büyütmek günümüzde hiç kolay değil. İşte bu yüzden infulencer yada popüler blog yazarlarından ücret karşılığında backlink almak gerekebilir.

Bu şekilde satın alınmış bir backlink için html koduna “rel=”sponsored” ” özelliğinin eklenmesi Google tarafından sitenizin olumsuz etkilenmesini önleyecektir. Sponsorlu bir link şu şekilde görünmelidir.

“”a  href=”creabuff.com/” rel=”sponsored ”Sponsorlu Link””

Nasıl Backlink Alınır?

Backlink almanın ücretli ve ücretsiz birkaç yolu vardır. Ücretli backlink hizmetini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü birçok websitesine backlink veren siteler yukarıda belirttiğimiz gibi kötü ve toxic olarak nitelendirilmiş olabilirler. Ücretsiz backlink almak için aşağıdaki birkaç yolu takip edebilirsiniz.

  • Websiteniz yada bloğunuz ile alakalı başka bloglarda konuk yazar olarak yazılar yazıp web sitenize backlink sağlayabilirsiniz.
  • Kendi sahip olduğunuz başka web sitelerinden backlink vermek istediğiniz web sitenize link verebilirsiniz.
  • Alanınızdaki ve sektörünüzdeki diğer website ve bloglar ile iletişime geçip , onlara kendi web sitenizdeki bir makale yada sayfa ile alakalı yazı yazabileceklerini tavsiye edin.
  • Alakalı diğer blog makalelerinin hemen altında bulunan yorum kısmına kendi websitenizin adresi yorum yapabilirsiniz.

Ayrıca sıralamada üstünüzde olan rakibinizin backlinklerini kontrol edip , stratejilerinizi ona göre geliştirebilirsiniz. Rakip sitelere verilen backlinkleri görmek için Ahrefs Backlink aracını kullanabilirsiniz.

Backlinklerimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Backlinklerinizi yukarıda paylaştığımız gibi Ahrefs,Google Search Console,Semrush gibi birçok eklenti ile kontrol edebilirsiniz. Backlinklerinizi düzenli olarak kontrol etmek çok önemlidir. Google Web Yöneticisi Yönergeleri, toxic web sitesi sahiplerinden bağlantılarını sitenizden kaldırmalarını istemenizi gerektirir. Aksi takdirde, Google web sitenizi cezalandıracak ve sayfa sıralamanız arama sonuçlarında düşmeye başkayacaktır.

Bu eklentilerden ücretsiz olan Google Search Consolu bakclinklerini kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Google Search Console rakipleriniz hakkında size bilgi vermez fakat kendi linklerinizi kontrol etmeniz için çok kullanışlıdır.

Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra soldaki menüden Bağlantılar bölümüne gidin. Buradaki Harici Bağlantılar kısmından sitenize verilen backlinkleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sizin en çok link verdiğiniz siteleri veya en çok link aldığınız siteleri de buradan görebilirsiniz.

Backlink Kontrol

Backlink Kontrol

Makaleniz yada websiteniz ile alakasız yada kötü gördüğünüz websitelerinden backlinlerini kaldırmalarını isteyebilirsiniz.

Sonuç

Backlinkler SEO ve web sitenizi büyütmek için asla göz ardı etmemeniz gereken faktörlerden biridir. Hatta SEO nun önemli bir bölümünü backlinkler oluşturur. Makalemizdeki yollardan birkaçını kullanarak sizde backlink çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Rakiplerinizi analiz etmeyi ve backlink fikirleri edinmeyi unutmayın.  Sağlıklı ve nitelikli backlinler ile web sitenizi büyütmeye hemen başlayabilirsiniz. Rakiplerinizi inceledikçe yeni backlink fikir ve fırsatlarını keşfedeceksiniz.