Bounce Rate Ne Demek ?

Türkçe karşılığı Hemen Çıkma Oranıdır.

Bounce Rate Nedir ?

Türkçe karşılığı “Hemen Çıkma Oranı” olan Bounce Rate, web sayfanıza gelen ziyaretçilerin herhangi bir başka sayfaya tıklamadan ya da herhangi bir etkileşim gerçekleştirmeden sayfanızdan ayrılma yüzdesi olarak tanımlanmaktadır.

Bounce rate ne demek ?

Türkçe karşılığı Hemen Çıkma Oranıdır.

Bounce Rate Neden Önemli ?

Bounce Rate web siteleri için oldukça önemli bir metriktir. Hem size sayfanızdaki fark etmediğiniz problemleri hem de sitenize giren kullanıcıların davranışlarını görmenizi sağlar. Bounce Rate, SEO için de oldukça önemlidir. Ayrıca ;

 • Bir ziyaretçinin hemen çıkmasını engellediğinizde, dönüşüm oranınızı da artırabilirsiniz.
 • Hemen Çıkma Oranı, bir Google Sıralama faktörü olarak kullanılmaktadır. Bounce rate oranınızı düşürdüğünüzde web sayfanızın Google sıralaması da yükselecektir.
 • Yüksek Hemen Çıkma Oranı, sitenizin (veya sitenizdeki belirli sayfaların) içerik, kullanıcı deneyimi, sayfa düzeni veya metin yazarlığı ile ilgili sorunları olduğunu bilmenizi sağlar .

Bounce Rate Kaç Olmalı ?

Bounce rate oranı web sitenizin sektörü ve amacına göre değişmektedir. Bir e-ticaret sitesi ile bir görsel web sitesinin bounce rate oranları çok farklıdır. Ortalama %40 ile %50 arası bounce rate ortalama olarak kabul edilir.  Fakat web site türünüze bu ortalama değişmektedir.

Website Türlerine Göre Hemen Çıkma Oranları

Website Türlerine Göre Hemen Çıkma Oranları

Gördüğünüz gibi, bloglar ve sözlükler %90’a kadar çıkabilen bir Hemen Çıkma Oranına sahipken, e-ticaret siteleri en düşük ortalama Hemen Çıkma Oranına sahiptir.

Dolayısıyla, iyi bir Hemen Çıkma Oranının ne olduğunu anlamaya çalışıyorsanız sitenizi kategorinizdeki diğer sitelerle karşılaştırdığınızdan emin olun.

Ayrıca sitenizin trafik kaynakları, sitenizin Hemen Çıkma Oranlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

E-posta ve yönlendirme(link) trafiği en düşük Hemen Çıkma Oranına sahip trafiktir.

Görüntülü reklamlar ve sosyal medya trafiği çok yüksek Hemen Çıkma Oranına sahip olma eğilimindedir.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Neden Yüksek Olur?

Sayfanızın bounce rate oranının yüksek olmasını birçok farklı faktör etkileyebilir. Sayfanızın tasarım sorunları, kullanıcıya aradığını vermemesi yada sayfanızın çok yavaş olması en yaygın sebepler arasındadır.

 • Yanlış sayfa içeriği: Belirli bir amaç için sayfanızı ziyaret eden kullanıcı direkt amacına uygun sayfaya yönlendirilmelidir. Google da klavye satın almak isteyen kullanıcıyı klavyelerin olduğu sayfanıza yönlendirmelisiniz. Anasayfanıza yada birçok farklı ürünün bulunduğu sayfanıza yönlendirme yaparsanız kullanıcı sayfanızdan ayrılıp amacına uygun bir sayfa aramaya devam edecektir.
 • Site Hızı: Sitenizin yavaş açılması kullanıcıları terk etmeye iter. İyi bir kullanıcı deneyimi için site hızı her alanda büyük önem taşır.
 • Çirkin Tasarım: Kullanıcılar büyük ölçüde sitenizi öncelikle tasarıma ikinci olarak içeriğe dayalı olarak değerlendirir. Kullanıcılar genelde basit, sade ve hızlı tasarımları sever.
 • Kötü UX: Tasarımınız iyi olmalı ancak sitenizin kullanımı da çok kolay olmalıdır. Kullanıcıların web sitenizi okuması ve gezinmesi ne kadar kolay olursa, Hemen Çıkma Oranınız genelde o kadar düşük olur.

Bounce Rate Nasıl Hesaplanır ?

(Siteden ayrılan kullanıcı sayısı / Toplam site ziyaretçisi) x 100 = Bounce Rate Oranı

Google Analytics sayfalarınızın bounce rate oranını sizin için raporlamaktadır. Google Analytics ana sayfasında ya da Kitle-Genel Bakış sayfasından bounce rate oranınızı görebilirsiniz.

Bounce Rate Google Analytics

Bounce Rate Google Analytics

Bounce Rate Nasıl Düşürülür? 

Youtube Videolarını Sayfanıza Yerleştirin

Video barındırma şirketi Wistia’nın araştırmasına göre, sayfanıza video eklemek kullanıcıların sayfanızda geçirdiği süreyi 2 katına kadar arttırıyor.

Videolu sayfaların videosuz sayfalara kıyasla önemli ölçüde daha düşük (% 11) Hemen Çıkma Oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, bu videoların mutlaka sizin videolarınız olması gerekmediğini unutmayın. Youtube’dan sayfanız için mantıklı olan ve konu ile alakalı herhangi bir videoyu da yerleştirebilirsiniz.

Site Hızı

Yüksek bounce rate oranları yavaş site hızı ile yakından alakalıdır. Kullanıcılar yavaş hıza sahip sitelerden ayrılıp daha iyi kullanıcı deneyimi ararlar.

Web sitenizi hızlandırmak hem SEO hemde Bounce Rate için çok önemlidir.

Site hızı nasıl ölçülür ?

Google Page Insight aracını kullanarak web sitenizin hızını ölçebilir ve yavaş açılan sayfalarınız ile alakalı problemleri keşfedebilirsiniz.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights

Bu araç, sayfanızın koduna ve sayfanızın kullanıcılar için ne kadar hızlı yüklendiğine bağlı olarak sayfanıza bir hız puanı verir. Bu araçtan en iyi şekilde yararlanmak için raporun alt kısmında bulunan problemlere yönelmelisiniz.

Kullanıcının okumaya devam etmesini sağlayan bir giriş yazın.

Kullanıcının sayfaya ilk girdiği anda okuyacağı başlık , yada vurgulu bir cümle kullanıcının o sayfada aradığı şeyi bulup bulamayacağına dair çok büyük ipucu verir. Kullanıcıyı etkileyen bir başlık, cümle yada görsel kullanmaya özen gösterin.

İçeriğinizi Okumayı Çok Kolay Hale Getirin

Okunması zor = okunmayacak.

 • Bol miktarda beyaz alan: Kullanıcıya içerik alanınızda nefes alması için yer açın.
 • Gözden kaçan paragraflar: Büyük paragrafları 1-2 cümle parçalarına ayırın.
 • 15-17px yazı tipi: Bundan daha küçük font büyüklükleri telefonlarda dahi yakınlaştırma gerektirebilir.
 • Bölüm alt başlıkları: İçeriğinizi ayrı bölümlere ayırmak için alt başlıkları kullanın. Kullanıcıların içeriğinizi gözden geçirmesini kolaylaştırır.

Sayfanıza Dahili Bağlantılar Ekleyin

Dahili bağlantılar hem SEO hemde Bounce Rate için önemlidir. Dahili bağlantıdan başka bir sayfanıza geçen kullanıcı bounce rate oranınızı düşürecektir.

Dış bağlantıları yeni sekmede açın.

Verdiğiniz dış bağlantı linklerini kullanıcının yeni bir sekmede açmasını sağlayın. Böylece kullanıcıyı başka bir sayfaya yönlendirirken sizin sayfanızdan ayrılmamasını sağlamış olursunuz.

Pop-Up Kullanın

Kullanıcını sitenize girdiği anda pop-uplar ile karşılaşması siteyi terk etme içgüdüsü doğurur. Pop-up yani açılır pencere uyarılarınızı kullanıcının sitenizde belirli bir süre geçirdikten sonra karşısına çıktığından emin olmalısınız.

Pop-up sayısı da bu konuda önemlidir. 1 pop-uptan fazlası kullanıcıda spam izlenimi doğurabilmektedir.

Kullanıcıyı Benzer yada İlgisini Çekebilecek Sayfaya Yönlendirin

Sayfanıza gelen kullanıcıyı benzer konu,yazı yada ürüne yönlendirerek web sitenizden bounce rate ile ayrılmasını önleyin.

Mobil Uyumlu Olmak Zorundasınız

Günümüzde web site trafiklerinin %57’si mobilden gelmektedir. Bu oran gün geçtikçe artarak devam etmekte.

Dolayısıyla düşük bir Hemen Çıkma Oranına sahip olmak istiyorsanız, sitenizin telefonlarda ve tabletlerde gerçekten iyi çalışması gerekir.

Bounce Rate ile Exit Rate Arasındaki Fark Nedir ?

Çıkış Oranı(Exit Rate) yani siteden ayrılma oranı Hemen Çıkma Oranına her ne kadar çok benzer gözükse de önemli bir farkı vardır:

Hemen Çıkma Oranı(Bounce Rate), bir sayfaya gelen ve o sayfadan ayrılan kişilerin yüzdesidir.

Çıkış Oranı(Exit Rate), başlangıçta geldikleri sayfadan farklı bir sayfaya geçiş yapıp ayrılan kullanıcıdır.

Örneğin, bir kullanıcının sitenizden A Sayfasına geldiğini varsayalım. Birkaç saniye sonra tarayıcılarının geri düğmesine bastılar. Bu bizim için Bounce Rate oranımızı yükselten bir davranış yani sıçramadır.

bounce-rate-sıçrama

bounce-rate-sıçrama

Öte yandan, bir kullanıcının sitenizden A Sayfasına geldiğini ve ardından B Sayfasına geçtiğini varsayalım.  Sayfa B’yi okuduktan sonra kullanıcı sayfanızı kapattı diyelim.

bounce-rate-sıçrama-2

bounce-rate-sıçrama-2

Kullanıcı A sayfasından başka bir sayfanıza tıkladığı için bu Sayfa A’da bir sıçrama yaratmaz ve başlangıçta Sayfa B’ye gelmedikleri için B Sayfasında da bir sıçramaya sebep olmaz.

Bununla birlikte, bu kişi sitenizi B Sayfasında terk ettiği için Google Analytics‘te B Sayfasının Çıkış Oranını arttıracaktır.