KPI Açılımı Nedir ? Ne anlama gelir ?

KPI açılımı Key Performance Indicator yani Türkçe anlamıyla Anahtar Anahtar Performans Göstergesidir. Kpi nedir sorusunun en basit cevabı Hedef Performansı olarak tanımlanmaktadır.

KPI Nedir ?

Dijital pazarlama için günümüzde oldukça önemli bir konuma sahip olan KPI; hedeflere bağlı olarak gösterilen performansın ölçüsü olarak kabul edilir. Genelde rakamlarla tanımlansa da olumlu-olumsuz yada % yüzdelik tanımla da ifade edilmektedir.

Şirketlerin hedeflerine ulaşma konusunda sağlıklı bir yol izlemelerini sağlamak için KPI çok önemlidir. Hedefe başarıyla ulaşmak için mutlaka hedef belirlenmelidir. Günümüzde bu hedeflerin performansının izlenmesi , ne kadar mesafe kat edildiğini , nerelerde problem yaşandığını belirlemek hedeflere ulaşıp başarılı olmak için artık zorunlu hale geldi. İşte tam bu yüzden hedeflerine ulaşmak isteyen şirketlerin mutlaka KPI belirlemeleri ve bu KPI’ları düzenli bir şekilde takip etmelidir.

Günümüzde firmaların hatta kişilerin dahi tek bir hedefi olmaz. Özellikle firmalar genelde farklı alanlarda , farklı ürünlerde veya farklı hizmetlerinde birçok hedef belirler. Büyük ölçülü firmalarda ise her departmanın ayrı KPI yani Anahtar Performans Göstergesi olmalıdır ve bu KPI’lar birbirinden çok farklı şekilde belirlenmektedir. Örneğin bir üretim departmanının KPI’sı Pazarlama departmanına göre farklı metrik ve ölçülere göre belirlenmelidir.

Dijital Pazarlama ve KPI İlişkisi

Firmalar KPI sayesinde konulan hedefe ulaşırken karşılaşılan sorunları , iyi performans göstermeyen metrikleri belirler. Aynı şekilde hedefe ulaşırken iyi başarı gösteren metrikler üzerinde de gözlem yapılarak bunların tekrarlanması , iyi performans göstermeyen metrikleri ise karşılaştırma yaparak iyileştirmesi sağlanır. Özellikle “Dijital Pazarlama” alanında konulan hedefin gerçekleşmesinde çok büyük öneme sahiptir. Kampanyaların , reklamların , marka bilinirliğinin ve satışların büyümesinde önemli role sahiptir.

KPI belirlerken gerçekçi olunması gerekir. Dijital pazarlama alanında KPI belirleyen bir firma büyüme hedeflediği her alana ayrı KPI belirlemelidir. Örneğin web sitenize giren kullanıcı sayısı , e-posta veya form doldurma yada ürün satışı gerçekleştirme hedefleri için ayrı ayrı KPI belirlenmelidir. Çünkü bu üç metriğin aynı kullanıcıdan istenmesi hem gerçekçi olmayacak hem de hedeflerinizi takip etmenizi imkansız kılacaktır. Firma bu üç metrik içinde ayrı ayrı KPI’lar belirleyip , üç metriği de ayrı şekilde takip etmeli ve başarı gösteren yada göstermeyen yöntemleri değerlendirerek iyileştirmelidir.

KPI Neye Göre Belirlenmelidir ? KPI Hedefi Nedir ?

Doğru hedef konulması KPI belirlerken çok önem arz eder. Sattığınız ürün yada hizmete bağlı olarak satış kanalını belirlemek en önemli hedef olacaktır. Sattığınız ürün yada hizmet verdiğiniz alanın hangi iletişim kanalı ile satışının gerçekleşebileceği yada merak uyandırabileceğini mutlaka hedef belirlemeden önce karar vermelisiniz. Kpi örneğin sattığınız ürün web aramalarında mı daha çok ilgi çeker yoksa e-posta yada sms pazarlamasıyla mı? Öncelikle buna karar verip sonra bu kararın üzerinden satış, marka bilinirliği vs. gibi bir KPI belirlenmelidir.

Dijital Pazarlama alanında KPI lar genelde metriklerin birbirine oranı olarak belirlenir. Örnek olarak web sitenize giren kullanıcı sayısı ile ürün satın alan kullanıcı oranı. Yada web sitenize giren kullanıcı sayısı ile teklif formu dolduran kullanıcı sayısı oranı. Dijital pazarlama birçok kanal olduğu için KPI belirlerken bu kanallara özel olarak KPI larda belirlenebilir. KPI belirlerken en önemli ölçülen değerin , hedefe uyumlu olmasıdır. Hedefe uyumlu olmayan KPI’ların ölçülmesi sadece vakit kaybına sebep olacaktır.

Örneğin sosyal medya kanalı ile hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyor iseniz , belirleyeceğini KPI sosyal medyada ki etkileşim sayınız ve sosyal medya adresinizden web sitenize yönlenen kullanıcıların sayısı olacaktır. Aynı şekilde marka bilinirliği oluşturmak istediğiniz de vereceğiniz görüntülü reklam, Youtube reklamı yada videosu yada influncer ile yapılan bir çalışma için buralardan yönlendirilen kullanıcıların hedefinize yaptığı katkı oranını ölçebilirsiniz.

KPI’lar mutlaka bir zaman aralığı içermelidir. Sınırsız zamana sahip olması düşünülemez. Hedef belirleyen firma mutlaka bir hafta , bir ay yada bir yıl gibi bir süreç içinde metrikleri toplamalı ve karşılaştırmalıdır. Bu zaman aralığında yapılan KPI sona erdikten sonra gerekli değerlendirme ve karşılaştırmalar sonrasında iyileştirmeler yapılarak yeni KPI hedefi belirlenmelidir. Bu sebepten hedeflerinizin hiçbir zaman bir sonu yada sınırı olamaz.

KPI’lar Nasıl Takip Edilir?

KPI’lar düzenli bir şekilde sürekli takip edilmelidir.  Takip aralığı çok dar yada çok uzun olmamalıdır. Çok dar KPI takibinde yapılan ilerleme gözlenemez ve anlık yaşanılan düşüşler yanlış yorumlamalara sebep olacaktır. Bu yüzden takip edilme sıklığını firmanızın hizmetine, ürününe ve en önemlisi hedefine göre kendiniz belirlenmelidir. Tavsiye edilen KPI aralıkları en kısa bir hafta en uzun 3 ay’dır. Fakat bu aralıkların firmanızın büyüklüğüne ve pazarına göre değişebileceğini de unutmayın. KPI yönetimi hedefinizi gerçekleştirmede büyük rol oynar.

Peki KPI’ları nereden takip edebilirsiniz ? En uygun KPI takip aracı nedir ? Gelin birlikte göz atalım.

Google Data Studio

google-data-studio-kpi

Google Data Studio Logo

Google’un ücretsiz olarak sunmuş olduğu Google Data Studio ile birçok farklı KPI’larınızı tek bir ekranda toplayabilir ve takip edebilirsiniz. Takip ekranlarınızı başka kullanıcılar ile paylaşabilir böylece hedefinize ulaşma yolunca iyileştirmeler yaparken profesyonel tavsiyeler alabilirsiniz.

google-analytics-creabuff

Google Analytics

Google Analytics

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını anlamamızı sağlayan bir web alaniz aracıdır. Bu davranış veya metrikler ülke, şehir, yaş, ilgi alanı ,kullandığı cihaz gibi yüzlerce bilgiyi içermektedir. Analytics’te özel ekranlar oluşturarak bu kullanıcıları hedefleriniz için ayrı ayrı KPI’lara bağlayabilirsiniz.

En çok kullanılan KPI’lar neler ? Firmalar Genelde Hangi KPI’ları Belirliyor ?

KPI’lar her şirkete ve her pazara göre farklılık gösterir.  Peki en çok kullanılan kpi nedir ? İşte birkaç örnek;

ROI (Return of Investment) Yatırım Getirisi

Bir hedef belirleyip bu hedef için yaptığınız yatırımın geri dönüşünü ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. En basit anlamıyla harcadığınız paranın kazandığınız paraya oranıdır. Sadece dijital pazarlama alanında değil neredeyse tüm ticari işletmelerin basit yada dijital şekilde kullandığı en önemli KPI’lardan birisidir. ROI hesaplarken dikkat edilmesi gereken nokta , en ufak detayların dahi maliyet yada satışınıza eklenmesidir. Metrikleri sadece satılan ürünün fiyatı ve harcadığınız para olarak değil , gerekirse vergileri, ulaşım ve nakliye giderlerini hatta bu iş için çalışan personel giderlerinizi dahi eklemeniz gerekir. Basit şekilde yapılan ROI size en doğru bilgiyi vermez. ROİ(Yatırım Getirisi) makalemize buradan ulaşabilir daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

CR (Conversion Rate)

Dönüşüm oranı olarak tanımlanmaktadır. En basit haliyle koyduğunuz hedefin gerçekleşme oranıdır. Örneğin web sitenizi ziyaret eden 100 kullanıcı olduğunu düşünelim. Bu 100 kullanıcıdan 10 tanesi ürün yada hizmetinizi satın alıyor ise dönüşüm oranınız %10 olarak hesaplanmaktadır. Dönüşüm oranı sadece satışa değil birçok metriğe göre belirlenmektedir. Örneğin teklif formu doldurma oranı , iletişim formu doldurma oranı vs. gibi.

Sosyal Medya

Satış kanalı olarak sosyal medya platformlarını kullanıyor iseniz KPI belirlerken kullanabileceğiniz en önemli metriklerden bazıları şunlardır.

Görüntülenme Sayısı

Erişim Sayısı

Takipçi Sayısı

Beğeni ve Etkileşim

Yorumlar

Paylaşma ve Tıklama Oranı

Tüm bunların dışında ücretsiz KPI çalışmaları da yapabilirsiniz. Bunların en büyük örneği herhangi bir reklam oluşturmadan yapılan SEO çalışmalarıdır. Bu SEO çalışmalarında ise ;

Organik Trafik Akışı

Tıklanma Oranı

Web Sıralaması Değişimi gibi metrikleri

gibi KPI örnekleri verebiliriz.

SEO hakkında daha ayrıntılı bilgi için SEO makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak tüm bu örneklerin dışında çok daha fazla ve yaratıcı KPI belirleyebilirsiniz. Her firmanın kendine özel bir hedefi ve buna bağlı olarak da kendine özel bir KPI’ı olmalıdır. Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olmayı , yarattığınız KPI’ları düzenli şekilde takip etmeyi unutmayın. Mutlaka alınan sonuçlara göre iyileştirme yada sorunları çözme çalışmaları yapmalısınız. KPI’ların size sağladığı en büyük avantaj hedefinizi sürekli iyileştirerek ilerlemektir.