lazy-load-nedir

Lazy Load Nedir ?

Günümüzde görseller ve videolar içeriği daha güçlü sunmak adına olmazsa olmaz adımlardan birtanesi. Fakat bazen bu durum yüksek çözünürlüklü ya da yoğun olan görsel/videolar sayfanızın daha yavaş açılmasına sebep olabilmektedir.
İşte tam da bu durum Google sıralaması için çok önemli bir hal alıyor. Çünkü Google kullanıcı deneyimini her şeyden fazla önemsiyor ve web sitenizin açılma hızı Google sıralamaları için önemli bir faktördür.

Lazy load veya Türkçe karşılığı ile Tembel Yükleme web sayfanızda açıldığı anda gözükmeyen ( aşağıda kalan ) görsel ve videoların yüklenmesini erteler. Sonuç olarak web sayfanız olabileceği en hızlı şekilde açılacaktır.

Kullanıcı sayfanız da gezinmeye başladığında görseller yüklenmeye başlar ve kullanıcı neredeyse bu durumu hissetmez.

Lazy Load Nedir ?

Lazy Load; bir web sitesi ya da uygulamasında web sayfasının tüm içeriğini tek bir seferde yükleyip kullanıcıya sunmak yerine, kullanıcının sadece gördüğü alandaki içeriği yükler ve web sayfanızın daha hızlı açılmasını sağlar. Kullanıcı sayfada gezindikçe ihtiyacı olan görsel ya da videolar yüklenerek kullanıcıya sunulur.

Lazy load özelliği bant genişliği tasarrufu sağladığından sitenizin hızını arttırmakta katkı sağlayacaktır. Google kullanıcı deneyimini sıralama faktörleri arasında en üst sırada tutuyor.
Google sıralamarında üstlerde yer almak istiyorsanız sitenizin hızlı ve kullanışlı bir arayüze sahip olması gerekir. Site hızı; günümüzde kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için en önemli faktörlerdendir. Lazy load ile web site açılış hızınızı arttıracak ve Google sıralamanıza katkısını görüyor olacaksınız.

” Günümüzde Google’da arama yapan kullanıcılar 3 saniyeden geç açılan web sitelerini direkt terk ediyor. “

Lazy Load Avantajları Nelerdir ?

Sayfa açılış sürenizi kısaltır. – Bir web sayfasının lazy load ile yüklenmesi açılış hızını arttırır ve kullanıcının çok daha hızlı bir şekilde sayfaya ulaşmasını sağlar.

Hemen Çıkma Oranına ( Bounce Rate ) katkı sağlar – Kullanıcı sayfanıza hızlı şekilde ulaşacağı için Bounce Rate oranınıza katkı sağlayacaktır. Bounce Rate oranı ile ilgili rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bant Genişliği Tasarrufu – Lazy load yalnızda istendiğinden kullanıcılara yükleme yaptığından bant genişliğini korur.

Tüm bunlar SEO çalışmalarınıza önemli katkılar sağlayacaktır. SEO Nedir ? 

Lazy Load Nerede Kullanılmalıdır ?

Lazy load; bir web sayfasında görsel veya videoların yoğun ya da yüksek çözünürlüklü olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Çünkü çok az görsel içeren web sayfalarında Lazy Load kullanmanın avantajı çok büyük olmaz.

Örneğin; E-ticaret siteleri gibi görsellerin yoğun olduğu sayfalarda kullanıcının henüz görmediği ürünleri en baştan yükleyip sayfa açılmasını geciktirmek yerine, kullanıcının sayfada gezerken ihtiyacı olan görselleri o anda yükleyerek SEO ya büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Lazy Load Nasıl Yapılır ?

HTML İçin;

<i m g class=”lazy” data-src”image path” />

CSS İçin;

 

.lazy { display:block; width:100%; } .text-area { margin:30px 0; }

 

JavaScript İçin;

 

$(document).ready(function(){ $(window).scroll(function(){ $(‘.lazy’).each(function(){ if( $(this).offset().top < ($(window).scrollTop() + $(window).height() + 100) ) { $(this).attr(‘src’, $(this).attr(‘data-src’)); } }); }) })

 

En İyi WordPress Lazy Load Eklentileri

1-Wp Rocket

WP Rocket’in Lazy Load özelliği ücretsiz WordPress tembel yükleme eklentilerinden biridir. Web sitesinin yükleme süresini iyileştirmek için HTTP istek mekanizmasını azaltmayı mümkün kılar.

Özellikle web sitenizde çok fazla resim ve küçük resim varsa kullanılması önerilen bir eklentidir.  Ek olarak widget’larınız, metniniz ve diğer web öğeleriniz için de kullanabilirsiniz. Ayrıca web sayfanızda önemli Youtube iframe’leri var ise bu eklenti çerçeveleri kendi ön izleme küçük resmiyle değiştirmenize olanak tanır. Böylece web sitenizin sayfa yükleme süresini hızlandırabilirsiniz.

Eklenti, jQuery gibi herhangi bir JavaScript kitaplığı içermez ve komut dosyası boyutu 10 KB’den azdır.

2- A3 Lazy Load

A3 Lazy Load eklentisinin kurulumu kolay ve kullanımı çok basittir. Aynı zamanda diğer eklentilere nazaran daha çok mobil odaklı bir eklentidir. Ayrıca bir çok web kullanıcısı göz atmak için cep telefonlarını ve tabletlerini daha sık kullanma eğilimindedir. Bu sebeple web sitenizin ilk olarak mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

Bu özel eklentiyi kurmanız diğerlerinden çok daha kolaydır. Hangi öğelere odaklanmak istediğinizi seçebilir ve görünürlüklerini ayarlayabilirsiniz. Ek olarak eklenti gönderiler, sayfalar, küçük resimler ya da widget’lar için önerilmektedir.

3- Lazy Load for Videos

Web sitenizin içeriği video ağırlıklı mı? Böyle durumlarda web siteniz yavaş yükleme sürelerine sahip olabilir. Doğru eklenti ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Lazy Load for Videos , çok sayıda gömülü video içeren bir web sitesi için özel bir tembel yükleme eklentisidir.

Bu eklenti gömülü Youtube ve Vimeo videolarınızın  yerine tıklanabilir bir ön izleme görüntüsü ile değiştirmenizi mümkün kılmaktadır. Yalnızca bu basit değişiklikle, sayfa yükleme süresini önemli ölçüde azaltacak ve Google Sayfa Hızı Puanınızı artıracaktır. Lazy Load for Videos eklentisini  tüm videolarınızı bir oynatma listesine dönüştürecektir.