Google Ads Nedir ?  Kullanmanız İçin 10 Neden

Google’da her gün gerçekleşen astronomik sayıdaki aramalardan yararlanmak isteyen bir işletme olduğunuzu varsayalım.  Karınızı artırmak için ihtiyaç duyduğunuz dikkati hızla çekmek istiyorsanız, başlamak için Google’a kaydolmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google’ın çevrimiçi reklamcılık programıdır. Program, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilenen kitlelere ulaşmak için çevrimiçi reklamlar oluşturmanıza olanak tanır. Google Ads tıklama başı ödeme (PPC) ile çalışır,  ziyaretçiler reklamınızı her tıkladığında ödeme yaparsınız.

Ancak Google Ads içerisinde pek çok reklam aracı ve yöntemi var. İşiniz için uygun olup olmadığını belirlemek zor olabilir.

Öyleyse, “Google Ads Nedir ?  Neden kullanmalıyım?” sorularının  cevabını öğrenmek istiyorsunuz.

Pek çok büyük fayda var. İşte sadece birkaçı.

Bugün Google, kendisini bir markanın ötesinde bir fiile yükseltmiştir. “Google” terimi aslında Merriam Webster Sözlüğünde tanımlanmıştır

google-ads-nedir

Google Nedir ?

Ve bunun nedeni, insanların ilk duraklarını yanıtlamaları gereken bir soru olduğunda genellikle Google olmasıdır.

Yaşadığınız sırt ağrısına bir çözüm olup olmadığını bilmek ister misiniz?

Google’da Ara.

Size en yakın alışveriş merkezini mi merak ediyorsunuz ?

Google’da Ara.

Arama motoru, her yıl bunun gibi 2 trilyondan fazla müstehcen arama yapar . Bu, günde 5 milyardan fazla arama demektir .

Bunlar arasında, işletmenizin sunabileceği sorunlara çözüm arayan insanlar var. İnterneti daha önce kullanmışlarsa, muhtemelen bir şeyin cevabını Google’da araştırmışlardır. Ve cevabı bulmalarına yardımcı olabilirseniz, bir reklamla bile olsa, sizi rakiplerinizden daha çok seçerler.

2. Bir Dizi Hedeflemeye İzin Veren Yetenekler

Google ile, arama yolculuğunun her aşamasında her işletme ve her potansiyel müşteri için bir şeyler vardır .

“Muhasebe yazılımı” gibi geniş anahtar kelime arama terimlerine teklif verdiğimizi varsayalım. Google reklamınızı potansiyel müşterilere ürün araştırma sürecinin ilk aşamalarında gösterir. Gerçekten basit ama güçlü iki teknikle dönüşüm huninizin üst kısmını doldurmanıza olanak tanır:

  • Potansiyel müşterinizi tıklama sonrası açılış sayfanızla yakalayın ve onlara otoritenizi kanıtlayan bilgilendirici içerik göndermeye başlayın.
  • Dönüştürmezlerse, dönüşünceye kadar onları geri çekmek için yeniden pazarlama kullanın.

Müşteri tabanınıza eklemek için başka bir güçlü teknik daha var.  “Serbest pazarlamacılar için muhasebe yazılımı” gibi uzun kuyruklu anahtar kelime arama terimlerine teklif vermektir. Bunlar genellikle daha ucuzdur ve tam olarak sunduğunuz şeyi arayan insanların dikkatini çekmek içindir. Genelde belirli anahtar kelime dizilerini arayanlar daha çok satın almaya yöneliktir ve dönüşüm oranları yüksektir. Reklamlarda ulaştığınız kişileri bu kadar değerli kılan da işletmenizin amacı yani dönüşümüdür. Bir form doldurma , yada bir ürün satma , yada markanızı tanıtma.  Bunlardan herhangi biri veya fazlası sizin için bir dönüşüm yani hedef olabilmektedir.

3. Arama Amacı

Google Ads ile ulaştığınız kişiler ile diğer reklamcılık biçimleriyle ulaştığınız kişiler arasındaki en büyük fark niyetleridir.

Örneğin sosyal medyayı sadece paylaşım yapmak için kullanan insanlar çok fazla reklam görmek istemiyor. Günlük hayatlarını etkileyen sorunlara çözüm aramıyorlar. Bebek resimleri, tatil fotoğrafları ve aile yakınlarını arıyorlar. Ve reklamının yapılmasını istemeyen birine reklam verdiğinizde, dışarıda kalma şansınız daha yüksek.

Arama ağında, reklamının yapılmasını istemeyen insanlara reklam yapmıyorsunuz. “Kahve Makinesi” yada “Filtre Kahve Makinesi” gibi direkt satın alma niyeti olan insanlara reklam veriyorsunuz.

Ve reklamınız göründüğünde, Google çevrimiçi tarama deneyimlerini kesintiye uğratmak yerine cevabı bulmalarına yardımcı olur .

Hatta bazı uzmanlar, arama reklamlarını, giden reklamcılığın aksine, bir tür gelen pazarlama yöntemi olarak görürler. Çünkü onlar, onu aramak için ilk adımı atan birine yardımcı olurlar. Reklamı kullanarak, potansiyel müşterilerin size gelmesine izin verin ve aradıkları cevapları bulmalarına yardımcı olun. Cüzdanlarını çıkarmaya hazır olduklarında ürününüzü pazarlamak için kendinizi konumlandırmış olacaksınız.

kampanya-kontrol-ve-analiz

Kampanya Kontrol ve Analiz

4. Kampanyalarınız Üzerinde Her Zaman Tam Kontrol Sağlayın

Google Ads öncesinde reklam yapmak fazlasıyla maliyetli ve çok büyük şirketlerin yapabildiği

pazarlama türüydü. Ayrıca reklamlarınızın kaç kişiye gösterildiğini , kimlerin daha çok reklamınıza dikkat ettiğini , hangi şehir , hangi yaş kategorisinin reklamınız ile ilgilendiğini ölçmek imkansızdı.

Öte yandan, Google Ads ile tüm bu imkansız gözüken şeyler aslında çok basit şekilde elde edilebiliyor. Reklamınızın hangi ülkede rehavet gördüğünü, hangi şehirdeki insanların ürününüze ihtiyaç duyduğunu öğrenebilirsiniz. Hatta hangi yaş yada hangi cinsiyetten insanların daha çok ilgi gösterdiğini çok basit raporlar ile ölçebilirsiniz. Reklamlarınızı her an istediğiniz kategoriye doğru yönlendirebilir ve dönüşüm alma şansınızı arttırabilirsiniz.

5. Bütçeyi Kendiniz Belirleyin

Google Ads üzerinden reklam verirken  sattığınız ürüne yada firmanız ile alakalı olan kelimeye odaklanmanız gerekir. Bazen sizin firmanıza en uygun gözüken anahtar kelime maliyetleri sizin için çok fazla olabilir.

Örneğin “bilgisayar” satmak isteyen e-ticaret işletmesinin bir tıklama başına ödediği ücret , “koli bandı” kelimesine göre daha fazla olabilir.

Ancak çoğu anahtar kelimenin maliyeti çok yüksek değildir. Maliyeti çok yüksek olan bir anahtar kelimeyi kullanmak isteseniz bile, Google Ads reklamları avantajlıdır. Günde maximum kaç TL harcama yapacağınızı, maksimum kaç TL TBC ödeyebileceğinizi ve fazlasını kontrol edebilirsiniz. Hesabınızı günü her saati incelemeseniz bile günün hangi saatinde veya hangi günlerde reklamınızın gösterileceğini planlayabilirsiniz. Asla istediğinizden daha fazlasını harcayamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Dinesh Thakur diyor ki ;

Google Ads kampanyalarınızın bütçesi üzerinde tam ve eksiksiz kontrole sahipsiniz. Reklamdaki maksimum tekliften kampanyanın günlük bütçesine kadar her şeyi kontrol edebileceğiniz yer.

Ayrıca, her ay ne kadar harcamak istediğinize karar verebilir ve bütçeyi performans grafiğine göre ayarlayabilirsiniz. Bir reklam son derece iyi performans gösterdiğinde, istenen sonuçları artırmak için reklam harcamasını artırabilirsiniz. Düşük performans gösteren bir reklama yapılan reklam harcamasını azaltmak için ters yönde çalışır. Ancak başka bir kuruş daha kaybetmeden önce anında durdurabilirsiniz.

6. Google Ads Reklam Sonuçlarınızı Görün

Google Reklam Rapor

Google Reklam Raporları

Neyi yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız nasıl gelişeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz olmayacak. Bazı analitik gösterge tabloları, bunun ne olduğunu anlamayı neredeyse imkansız hale getirir.

Neyse ki Google her şeyi basit ve anlaşılması kolay hale getiriyor. Tıklamalar, gösterimler, anahtar kelime bütçesi vb. Gibi temel bilgileri öğrenin veya bir Google Analytics entegrasyonuyla daha da ayrıntılı bilgi edinin. Ziyaretçilerin web sitenizde tam olarak nasıl davrandıklarını görmenizi sağlar. Tıkladıkları yerlere, daha sonra nereye gittiklerine ve orada ne kadar zaman geçirdiklerine kadar.

7. SEO’dan Daha Hızlı Sonuçlar Alın

Arama motoru optimizasyonu yani SEO  hala en çok ziyaret edilen sitelerin bel kemiğidir. Birinci sayfada gördüğünüz yazılar ve sayfalar sadece dikkatlice araştırılmış anahtar kelimelerle iyi yazılmış değildir. Aynı zamanda zaman içinde çok sayıda geri bağlantı toplayan sitelerdedir. (web sayfaları için hala bir numaralı sıralama faktörü).

Geniş bir anahtar kelime arama teriminde ilk konumda kendi sayfalarınızı görmeniz yıllar alabilmektedir. Bazı işletmeler bunu asla göremeyebilir.

Fakat, Google Ads reklamları ile potansiyel müşterilerinizin karşısına Google aramasında ilk sıralarda “reklam” şeklinde var olabilirsiniz. Alacağınız tıklamalar ile marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Firmanızı yada ürününüzü keşfeden kullanıcılar reklam vermediğiniz zamanlarda da websitenizi ziyaret edebilirler. Bu sayede dolaylı yoldan organik trafiğinizi arttırmanıza da yardımcı olurlar.

8. Marka Bilinirliği Oluşturun

Genellikle insanlar Google Reklamlarını sadece arama motorundaki Arama Ağı Reklamlarından ibaret olduğunu düşünürler. Ancak Google’ın reklamları bundan daha çok yönlüdür. Ayrıca, marka bilinirliği oluşturmak için harika bir araçtır. Görüntülü Reklam Ağı , Sosyal Medya reklamları hatta video reklamları ile milyonlarca kişiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Açıklamadan önce, “marka” kelimesinin ne anlama geldiğini kısaca inceleyelim. Yıllar önce, David Ogilvy tanımladığı gibi;

“Bir ürünün özelliklerinin somut olmayan toplamı: adı, ambalajı ve fiyatı, geçmişi, itibarı ve reklamının yapılma şekli.”

Marka adınızı, kişiliğinizi, itibarınızı vb. güçlendirmek, ziyaretçilerinizle güven oluşturmak için gereklidir. Ve güven, nihayetinde size satın almalar ve sadık müşteriler kazandıracak olan şeydir.

Arama Ağı Reklamları ile markanızı, sloganınızı, ürününüzü sergilemek için kullanabilirsiniz ve marka bilinirliği oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, Reklamlar görüntüleme ağı aracılığıyla, reklamınızı daha fazla kişiye göstermeyi seçerek marka bilinirliğine öncelik verebilirsiniz. Yada Tıklamalara veya dönüşümlere odaklanabilirsiniz. Her iki strateji de reklam verenlerin işlerinin kritik özelliklerini ve dolayısıyla markalarını güçlendirmelerine olanak tanır.

9. Daha fazla dönüşüm kazanın

Google, potansiyel müşterilere göz atarak hangi reklamların görüneceğine karar verdiğinde, tıklama sonrası açılış sayfası deneyimini hesaba katar. Bir AdWords destek sayfasına göre :

Tıklama sonrası açılış sayfası deneyimi, Reklamların, web sitenizin, reklamlarınızı tıklayan kullanıcılara tam olarak aradıkları şeyi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ne kadar iyi verdiğinin ölçüsüdür. Tıklama sonrası açılış sayfanız, insanların reklamınızı tıkladıktan sonra ulaştıkları URL’dir ve sunduğunuz deneyim, Reklam Sıralamanızı ve dolayısıyla TBM’nizi ve reklam açık artırmasındaki konumunuzu etkiler. Kötü bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerine yönlendiriyorlarsa, reklamlarınız daha az gösterilebilir (veya hiç gösterilmeyebilir).

Açılış sayfası deneyimine öncelik vermeyen reklam ağları, internet kullanıcılarını herhangi bir eski sayfaya yönlendirmenize izin verecektir. Bu bir ana sayfa, bir “hakkında” sayfa olabilir ve ziyaretçiler , reklamınızda onlara vaat ettiğiniz şeyleri aramak istemedikleri için bütçenizi çabucak tüketir ve websitenizden hızlı bir çıkış yaparak sayfanızın “Bounce Rate” olarak tabir edilen “Hemen Çıkma Oranı” nı yükseltir. Bu oran ne kadar yüksek ise Google a göre verdiğiniz reklam yada sunduğunuz başlık ile websayfanızın o kadar alakasız olduğudur.

Potansiyel müşterinize satış yapmak veya dönüşüm hedefiniz gerçekleştirmek için son derece ikna edici tıklama sonrası açılış sayfasını gerekir. Zaten sizin web sayfanıza satın alma niyeti ile gelmiş bir kullanıcıyı kaybetmek istemezsiniz değil mi ?

10. Farklı teklif stratejileriyle ROI (Yatırım Getirisi) En Üst Düzeye Çıkarın

Google’ı memnun etmek için oluşturulmuş ikna edici bir tıklama sonrası açılış sayfası, reklamcılık ROI nizi en üst düzeye çıkaracak tek şey değildir. Bütçenizi en az tüketirken belirli pazarlama hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olmak için, Google Ads ekibi birkaç farklı teklif stratejisi oluşturdu :

  • Hedefiniz web sitesi trafiğini artırmaksa, CPC yani TBM ( Tıklama Başına Maliyet ) teklifi Google’ın önerdiği şeydir.
  • “Bin görüntülenebilir gösterim başına maliyet” anlamına gelen CPM BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet)  teklifi, marka bilinirliği oluşturmaya çalışıyorsanız Google’ın önerdiği şeydir. Bu strateji ile, reklamınızı tam olarak görmeleri için 1000 kişiye ödemeye hazır olduğunuz bir miktar para seçersiniz. Arama ağında değil, yalnızca Google Görüntülü Reklam Ağı’nda kullanılmaktadır.
  • CPA yani EBM( Edinme Başına Maliyet)  teklifi , Google’ın reklam verenlerin satın alma veya kayıt gibi dönüşümlere odaklandıklarında kullanmalarını önerdiği şeydir.

Bu şekilde, birincil hedefiniz marka bilinirliğini artırmaksa. Reklamlarınızı, Google’ın reklamlarınızı yalnızca tıklama veya dönüştürme şansı en yüksek olan kişilere sunmaya çalıştığı durumda göstereceğinizden daha fazla kişiye gösterebileceksiniz. Veya tam tersi şekilde de çalıştırabilirsiniz.

Hedefiniz, tıklama veya dönüşüm gibi dönüşüm hunisinin daha aşağısındaki bir işlemse bunun için teklif verebilirsiniz ve Google reklamınızı kitlelere yaymayı kesecek ve bunun yerine dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan kişilere gösterecektir.