Google’ın Resim Formatı WEBP

WEBP Nedir ? WEBP; Google’a göre web’deki görüntüler için üstün sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır. Yani görsel olarak daha büyük resimlerden ayırt edilemeyen daha küçük resimler oluşturabileceği anlamına gelir. Hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırmayı destekler ve şeffaflık için bir alfa kanalı içerir. Böylece PNG görüntülerini sıkıştırabileceği ve şeffaf arka planı koruyabileceği anlamına gelir.

Google Chrome, Firefox, Edge ve Opera gibi büyük tarayıcıların mevcut sürümlerinin tümü WebP’yi destekler. Ayrıca Photoshop ve GIMP gibi popüler görüntü düzenleme araçlarında da WebP için destek vardır.

Google’ın Resim Formatı WEBP Neden SEO İçin Kritik Öneme Sahip ?

Eğer bir web sitesi veya blog sahibiyseniz Google’ın yeni görsel formatı WEBP hakkında duyumlar almaya başlamış olabilirsiniz.

WEBP resim formatı yeni popülerleşiyor gibi görünse de aslında 2010’dan beri hayatımızda mevcut.

Peki neden şuanda bu kadar önemli ?

Google, mobil öncelikli indeksleme stratejisini uyguladığından beri, sitenizi hızlı, sorunsuz ve mobil uyumlu hale getirmek SEO için eskisinden çok daha fazla kritik hale geldi ve sitenizi daha da hafif hale getirmenin en iyi yollarından biri küçük resim boyutu ve iyi kalite sunan WEBP resimler kullanmak.

WEBP Kullanmak Neden Bu Kadar Önemli ?

Yüksek kaliteli resimler , yüksek boyutlara sahiptir. WEBP daha küçük boyutta, kaliteden ödün vermeden düzenleyerek sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Ziyaretçileriniz sitenizi görüntülerken daha iyi bir deneyim yaşatır. Sayfanızın ve görsellerinizin çok daha hızlı yükleneceği düşünüldüğünde sitenizin Bounce Rate oranınına da olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Google (ve diğer arama motorlarının çoğu) daha hızlı yükleme sürelerine sahip sitelere öncelik verdiğinden, WEBP formatını kullanmak web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar ve bu Google sıralamanıza da mutlaka etki edecektir.

WEBP nedir , ne katkı sağlar diye merak eden website sahipleri , yüksek kalitedeki resimlerini webp formatına çevirdiklerinde görüntülerinde çok fazla kalite kaybı olmadan resim boyutlarında ortalama %78 oranında önemli bir azalma olduğunu gördü.

webp-tasarruf-grafik

Webp Tasarruf Grafiği

Sitenizin yeteri kadar hızlı olduğunu düşünseniz bile WebP’den yararlanmayı düşünmelisiniz. Neden mi  ? Çünkü, arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almak için yarışanlar çoktan WEBP görselleri kullanmaya başladı ve ilerisi için hazır olmayı hedefliyorlar. Her zaman bir adım önde olmak için en son teknolojiye adapte olmaya devam etmelisiniz..

WEBP Kullanmanın Dezavantajı Nedir ? 

Şimdiye kadar söylediğimiz her şey, sitenize gitmeniz ve mevcut tüm JPG’lerinizi ve PNG’lerinizi WebP formatına çevirmeniz için size ilham vermiş olabilir ancak acele etmeyin. WebP’nin oldukça yeni popülerleşti ve en önemli tarayıcılar bunu desteklese de hala desteklemeyen önemli bir tarayıcı var. Safari.

Safari, tüm Apple cihazlarında yerel olarak gelir ve hala Apple topluluğu tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat sitenizi tamamen WebP resimleriyle doldurursanız ve Safari kullanıcılar resimleri bozuk olarak göreceklerdir.

Apple şu anda Safari’de WebP’yi test ediyor ve çok yakında WEBP görselleri desteklenmesi bekleniyor.

Görselleri Nasıl WEBP Formatına Çevirebilirim ? 

WordPress’i CMS’niz olarak kullanıyorsanız , hızlı ve kolay seçenek, EWWW Image Optimizer veya WP Smush Pro gibi WebP’yi destekleyen bir görüntü optimizasyon eklentisi kurmaktır. Bu eklentiler sayesinde normalde yaptığınız gibi JPG’lerinizi ve PNG’lerinizi yüklemeye devam edebilirsiniz. Eklentiler gerektiğinde otomatik olarak resimlerinizi WEBP formatına dönüştürür.

WordPress kullanmıyorsanız görsellerinizi WEBP formatına dönüştürmek yine oldukça basit. Photoshop kullanarak görselleriniz WEBP olarak kaydedebilir ve sitenize yükleyebilirsiniz. Google’da JPG to WEBP gibi arama yaparak bu işlemleri yapan web siteleriyle görsellerinizi dönüştürebilirsiniz.

Google ve SEO

Günün sonunda, Google’ın SEO optimizasyon çözümlerini uygulamamak veya yanlış uygulamak sizi rakipleriniz  karşısında geri düşürür. WEBP gibi araçlar, sitenizi daha hafif, daha hızlı ve daha sorunsuz hale getirmek için tasarlanmıştır. Buda daha yüksek arama motoru sıralaması ve ziyaretçiler için daha iyi bir deneyim anlamına gelir. WEBP bir istisna değildir. JPG ve PNG görsellerden ayırt edilemeyecek kalitede, ancak boyutunda tasarruf yapma imkanı sağlar. Böylece aynı kalitede aynı deneyimi sağlarken izleyicileriniz için yükleme sürelerini iyileştirir.

SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için  “SEO Nedir ?”  makalemize göz atabilirsiniz.