Yeniden Pazarlama Nedir ?

En basit hali ile Yeniden Pazarlama Nedir? sorusunun cevabı; websitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara özel bir reklam kampanyası oluşturmaktır. Bu reklamlar büyük çoğunlukla Yeniden Pazarlama konusunda Görüntülü Reklamlardan oluşur.

Dijital pazarlama kampanyalarınız ile ulaştığınız potansiyel müşterilerinize ilk seferde satın almasalar bile sizin müşteriniz olmaları için ikinci bir fırsat sunmalısınız. İşte bu fırsat Yeniden Pazarlama yani “Remarketing” olarak tanımlanmaktadır.

Yeniden Pazarlamanın temel amacı firmanızı, markanızı yada ürünlerinizi daha önceden bilen kullanıcılara ulaşmaktır. Bu sebeple daha yüksek dönüşüm şansı elde edebileceğiniz potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Şuanda dünyada en popüler ve en çok kullanılan Yeniden Pazarlama aracı Google Adwords‘dür.

Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır ?

Temel kavramda Yeniden Pazarlama Nedir sorusu 3 adım ile tanımlanmaktadır.

 • Bir kullanıcı web sitemizi ziyaret eder, ürün veya hizmetimizi inceler.
 • Kullanıcılar ziyaret esnasında web tarayıcılarındaki çerezler ile etkilenir ve bizim yeniden pazarlama hedef listemize eklenmiş olurlar.
 • Sadece bu listeyi hedef alan bir reklam kampanyası oluşturarak , yeniden pazarlama kampanyamızı aktif etmiş oluruz.
Yeniden Pazarlama Calışma Mantığı

Yeniden Pazarlama Çalışma Mantığı

Kullanıcıların Yeniden Pazarlama listenize nasıl dahil edildiklerine göre yeniden pazarlama türleri değişebilmektedir.

 • Görüntülü Reklamlar : Daha önce sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara Google Ads aracılığı ile görüntülü reklamlar gösterilir.
 • Dinamik Reklamlar : Görüntülü reklamlar ile aynı işlevdedir. Fakat dinamik reklamların farkı kullanıcının sitenizde gezdiği ürün veya hizmete göre spesifik görüntülü reklamlar oluşturulmasıdır.
 • Mobil Uygulama Reklamları : Bu reklam türünde Görüntülü reklamlarınız mobil uygulamalar üzerinde gösterilmektedir.
 • Arama Motoru Reklamları : Görüntülü bir reklam içermezler. Önceden sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar Google da arama yaparken karşılarına Yeniden Pazarlama reklamı çıkar.
 • Video Reklamlar : Bu kampanya türünde reklamlarımızı bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar için oluşturmayız. Videolar ile yada Youtube kanalınız ile etkileşime geçen kullanıcılara Video reklamlar ile ulaşabilirsiniz. Bu reklamlar Youtube içerisinde , web sitelerinde ya da uygulamalarda gösterilebilmektedir.
  • Youtube Kanalı Etkileşimi : Kanalınıza Abone olan , yayınladığınız videoları izleyen veya görüntüleyen yada beğenen v.b.
 • Gmail Reklamları : Yeniden Pazarlama kampanyalarınız Gmail kullanıcılarını hedefleyecek şekilde de yapabilirsiniz. Reklamlar Gmail-Gelen Kutusu-Tanıtımlar kısmında görüntülenmektedir.
 • Sosyal Medya Reklamları : Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya mecralarında yeniden pazarlama kitleleri oluşturabilir ve reklamlar kurgulayabilirsiniz.

Yeniden Pazarlamanın Avantajları Nelerdir ?

Kişiselleştirme: Yeniden pazarlama kampanyanız için listelerinizi kişiselleştirmek size en iyi şekilde yararlanmanız için sonsuz sayıda olasılık sunar. Örnek olarak x sayfayı ziyaret eden kullanıcılar ve şu kadar zaman geçiren kullanıcılar vb.

Satın Alma Süreçleri

Kişiselleştirilmiş Yeniden Pazarlama Listeleri ile satın almanın farklı süreçlerindeki kullanıcılara ulaşılabilmektedir.

Erişim: Ürün ya da hizmetiniz ile ilgilenen kullanıcılar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar onlara ulaşabilirsiniz.

Marka Hatırlatma: Hizmet veya ürününüzden daha önce memnun kalmış ama sizi unutmuş kullanıcılar olabilir. Bu tarz kullanıcılara Yeniden Pazarlama ile ulaşabilirsiniz. Potansiyel müşterinizde tekrar hizmet veya ürün alma isteği uyandırabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kampanyalarınızı İyileştirme İpuçları

Yeniden Pazarlama Optimizasyon

Yeniden Pazarlama Optimizasyonu

Bir Yeniden Pazarlama kampanyasından maksimum verimi almak için aşağıdaki birkaç ipucundan yararlanabilirsiniz.

Reklam Gösterilme Sıklığı: Reklamlarınızın sıklığını iyi ayarlamalı ve kullanıcıları kampanya ve indirimlerinizden haberdar etmeli fakat reklamlarınız ile bunaltmamalısınız. Bu kullanıcıların reklamlarınızı engelleme gibi davranışlara yönelmesine neden olabilmektedir.

Farklı Listeler Oluşturun: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar farklı ürün yada hizmetler ile ilgilenebilirler. Bu sebeple farklı kişisel listeler ile doğru kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Daha Önce Markanızdan Yararlanmış Kullanıcılara Özel Listeler: Daha önce ürün yada hizmetinizden yararlanmış kullanıcılara özel indirim ve promosyon kodu gibi kampanyalar oluşturarak farklı bir Yeniden Pazarlama listesi oluşturabilirsiniz.

A/B Testi : Yeniden Pazarlama kampanyalarınız ölçmek ve analiz etmek için mükemmel bir araca ( Google Ads ) sahipsiniz. Farklı kampanya ve kurgular oluşturarak kampanyalarınız test edin. Daha çok ilgi gören kampanyalarınızı düzenli olarak takip ederek iyileştirmeler yapabilirsiniz. İlgi görmeyen kampanyalarınızı ise değiştirerek en iyi sonucu elde etmeye çalışın.